До кінця року Німеччина збільшить кількість систем IRIS-Т в Україні з трьох до п’яти — посол
Пускова установка однієї з розгорнутих в Україні систем IRIS-T (Фото:Генштаб ЗСУ)
Посол Німеччини в Україні Мартін Єґер повідомив, що для захисту України від російських атак взимку 2023/2024 років Україна отримає ще дві системи IRIS-Т і матиме п’ять таких систем вже до кінця року.
Про це Мартін Єґер заявив під час спеціального заходу NV Формула успіху України, який відбувся 11 листопада.
Він нагадав, що підтримка України з боку Німеччини спрямовується значною мірою на таку галузь, як протиповітряна оборона — зокрема, це постачання таких систем, як Gepard, IRIS-Т і Patriot.
«Ми дуже раді, що змогли до цього долучитися, і зараз ми дивимося на найближче майбутнє, а саме на зиму. Ми будемо надавати додаткові системи ППО, тут будуть і Patriot, і IRIS-Т, їх планується п’ять — мається на увазі [повноцінних окремих] систем із радаром, командними пунктами тощо», — пообіцяв німецький посол.
«Зараз три системи [IRIS-Т] розгорнуті [в Україні], а планується п’ять на кінець року», — додав Єґер у відповідь на уточнююче запитання. На його думку, це має бути запорукою для ще більшої безпеки українських міст для їх захисту від російських атак. Посол зауважив, що Німеччина також робить «значний внесок для зміцнення захисту українських енергосистем, зокрема, йдеться про підтримку енергетичних спроможностей. «Ми вважаємо дуже важливим, щоб ця зима пройшла без відключень», — наголосив він.
Таку заяву Мартін Єґер зробив у своїй ширшій відповіді, на запитання про те, як він бачить майбутнє безпекової архітектури України.
«Якщо ми подивимося на цю картинку майбутнього, там, наприклад може бути такий варіант, що Україна — член ЄС і НАТО, і Україна отримує якусь додаткову підтримку за рахунок двосторонніх безпекових угод, — припустив Єґер. — Наприклад, щоб наша допомога теж мала певні передумови для такої довготривалої середньотермінової роботи. Ми також прагнемо такого майбутнього, у якому РФ понесе відповідальність за свої вчинки».
Одна, зауважив він, наразі «цілком очевидно», що зараз Україна перебуває в іншій точці і ситуація є інакшою, а тому описане майбутнє «не станеться завтра або післязавтра». «Це певні речі, яких ми прагнемо. А в цей час відбувається перехідний період, у який ми підтримуємо Україну у військовому, фінансовому та гуманітарному плані. І оборонна промисловість [Німеччини] – так само, як і у випадку Великої Британії – теж зацікавлена вибудовувати довготривалі відносини із вашою країною», — зауважив Мартін Єґер, акцентувавши на необхідності зміцнити Україну в найближчу зиму.
Раніше наприкінці жовтня 2023 року повідомлялося, що Німеччина передала Україні третю систему ППО IRIS-T SLM з керованими ракетами середньої дальності, а також інше військове обладнання та боєприпаси. Система надійшла в межах нового пакета військової підтримки України від ФРН, що випливає з переліку наданих ЗСУ озброєнь на сайті німецького уряду.
Однак спікер Повітряних сил Юрій Ігнат у нещодавньому інтерв’ю Radio NV поки не підтвердив факт постачання третьої системи IRIS-T.
«Я кажу: „Безумовно, буде [третя система]“. Поки що в нас є два дивізіони на бойовому чергуванні, буде і третій, і системи IRIS, і, можливо, додаткові Гепарди. Але з часом. Поки що про терміни не може йтися, бо терміни ніхто ніколи і не оголошує. По факту, коли він уже з’являється, про це говорить керівництво держави, що у нас є додаткові системи. Але те, що він буде, це точно. Можу підтвердити, що буде. А коли, як… Давайте без конкретики», — зауважив Ігнат.
IRIS-T — це новітній німецький зенітно-ракетний комплекс середнього радіусу дії, який показав одні з найкращих результатів у протидії російським ракетам і БПЛА серед наданих Заходом систем.
Читайте про це у новому номері NV, що можна придбати тут
Редактор: Інна Семенова