Хто відбудує малі населені пункти
Поділитися:
U-LEAD з Європою
Європейські партнери готові допомогти українським громадам відновити інфраструктуру
У лютому Офіс Генпрокурора оприлюднив інформацію про руйнування, спричинені російською агресією в Україні лише за перший рік повномасштабної війни. Там підрахували, що за цей період ушкоджень зазнала понад 81 тис. об’єктів. Майже ¾ з них — житлові будинки. А ще — 4 тис. мереж забезпечення життєдіяльності населення (газогони, водопроводи й електромережі), тисячі навчальних закладів, сотні медичних установ тощо.
Звісно, за минулі півроку ці показники лише зросли. Різні джерела наводять свої оцінки, утім і лютневі дані від Офісу Генпрокурора дають доволі чітке уявлення про масштаби руйнувань в Україні.
Ідеться про десятки тисяч об’єктів. І розподілені вони по країні нерівномірно. Найбільше ушкоджень там, куди дісталися окупаційні війська, і в прифронтових регіонах. Так склалося, що на цих територіях не дуже багато мегаполісів, тож постраждали переважно невеликі міста, селища та села. Вони не мають таких ресурсів для відбудови житлових споруд й інфраструктури, як, наприклад, обласні центри. Саме таким громадам допомагає Програма «U-LEAD з Європою».
Хто допомагатиме
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, стійкому та підзвітному багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
Програма почала працювати у 2016 році й була спрямована на розширення можливостей місцевого самоврядування. Повномасштабний російський наступ вніс свої корективи. Нині спеціалісти проєкту, а це 180 фахівців, зосередилися на допомозі українцям у часи війни та відбудови. Завдяки спеціальному додатковому фінансуванню від уряду Німеччини та за підтримки Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України вдалося впровадити нову ініціативу «Зміцнення стійкості на місцях. Підтримка екстрених ремонтів у громадах». Ідеться про підтримання стійкої та маломасштабної відбудови 100 постраждалих від війни українських громад.
Як допомагатиме
Громади, які підтримає Програма «U-LEAD з Європою», розташовані в регіонах, що зазнали найбільших руйнувань унаслідок російської агресії. Це Донецька, Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Київська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська й Чернігівська області. Утім автори ініціативи не виключають доповнення переліку, адже проєкт розроблено в такий спосіб, щоб можна було легко розширити підтримку й на інші постраждалі від війни громади.
Підтримка надаватиметься за двома напрямами: комунальний транспорт, а також інструменти й обладнання. Тобто кожна із сотні громад отримає суттєву допомогу для відбудови.
Перший напрям — можливість отримати один транспортний засіб для підтримання відбудови. Транспортні засоби закуповуються в Європейському Союзі та доправляються безпосередньо в той чи інший український населений пункт.
За другим напрямом громада отримує заздалегідь визначений великий набір інструментів й обладнання — т.з. «тулкіт» — для здійснення робіт із ремонту та відбудови.
Не перша ініціатива
Підтримання маломасштабної відбудови — це потужний проєкт Програми «U-LEAD з Європою», але далеко не перший. За сім років донори програми інвестували в розвиток і підтримку місцевого самоврядування в Україні понад 176 млн євро.
Від 24 лютого 2022 року команда доволі швидко переформатувала свою роботу. Сотні громад отримали пакети екстреної допомоги. Для територіальних громад по всій країні було організовано заходи, присвячені енергонезалежності, психологічній допомозі, соціальним питанням, безпеці, продовольчій кризі тощо. За сприяння U-LEAD після початку повномасштабної війни приблизно 70 муніципалітетів із 17 країн ЄС були залучені до допомоги українським громадам, що постраждали від російської агресії. Нині більшість цих партнерських зв’язків спрямовано на підтримання відбудови територіальних громад, планування їхнього відновлення, розробку та реалізацію відповідних проєктів, однак в майбутньому партнерства між громадами мають перерости в співпрацю в сферах бізнесу, культурного обміну, туризму тощо.
Допомога для України є системною та комплексною. «U-LEAD з Європою» не дає готових рішень — вона вчить органи місцевого самоврядування генерувати ці рішення з використанням наданих Програмою інструментів. Так було до повномасштабної війни. І нині, хоча й у дещо іншому ключі, відбувається те саме. Громади мають самі вирішити, що та як їм відбудовувати на своїй території. А наші європейські партнери нададуть для цього все необхідне.
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Директор ЦРУ Вільям Бернс написав книжку,
яка, на мою думку, має бути обов’язковою для прочитання тими, хто прагне зрозуміти всі важливі події у світі з кінця ХХ століття, зокрема за кулісами дипломатії, міжнародної політики
Кирило Буданов, начальник ГУР, — про книгу
Невидима сила. Як працює американська дипломатія
Повний текст про улюблені книжки
Буданова читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр
Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик
Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ
Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут