«Хто ж тоді керує цією війною?» Інтерв’ю NV з генералом Кривоносом — про «нахабну» відставку Хоренка, маніпуляції в ОП і терпіння Залужного

Поділитися: Сергій Кривонос, генерал Збройних сил України (Фото:Kryvonos Serhii / Facebook)

Сергій Кривонос, генерал Збройних сил України (Фото:Kryvonos Serhii / Facebook)

Автор: Василь Пехньо

Сергій Кривонос — генерал Збройних сил України. У 2016−2019 роках він обіймав посаду першого заступника командувача Сил спеціальних операцій і був одним із засновників цього роду військ в Україні.

Radio NV вирішило з’ясувати саме у нього, чому звільнення командувача ССО Віктора Хоренка без попередження — це ганебний вчинок, чи можуть бути до нього претензії і що не так з управлінням військами, яке виглядає як «забивання цвяхів мікроскопом». Під час інтерв’ю обговорили також і нову концепцією оборони від профільного міністра Рустема Умєрова та терпіння головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

— Звільнення командувача ССО стало неприємним маркером того, що щось начебто не так відбувається в нашій армії. Як ви бачите, що сталося, чому так сталося? Чому міністр оборони, цивільна людина, досі вирішує те, кого звільняти зі ЗСУ? Згідно з законом, він має подавати президентові подання на звільнення та призначення командувачів різних родів і сил військ.

— Інформаційно Офіс президента трошки ввів в оману українське суспільство, розповідаючи, що лише міністр подає [кандидатури]. Безпосередньо міністр подає, але спочатку це подання готується за підписом головнокомандувача Збройних сил, а це у нас генерал Залужний, потім воно йде до міністра, а від нього — до президента. Тому це чергова маніпуляція зеленої влади — коли говорять правду, але лише частку, не до кінця.

— Тобто спочатку має бути подання від головнокомандувача до міністра оборони, далі від міністра оборони до президента?

— Ще з урахуванням того, що командувач Сил спеціальних операцій підпорядковується безпосередньо нашому главкому, генералу Залужному, то генерал Залужний визначає ступінь його відповідності займаній посаді. І він може бути ініціатором зняття чи застосування певних заохочень чи стягнень. Тому якраз порушено насамперед порядок підпорядкування у Збройних силах.

Коли цивільні… При всій повазі до пана Умєрова, він як військова людина абсолютно нульовий і Збройними силами не командує. У нас командує головнокомандувач Збройних сил. І безпосередньо головнокомандувач підбирає під себе команду та визначає, кому, як, де, на яких посадах проходити службу.

Де-юре далі воно йде (це не потрібна проміжна ланка) у Міністерство оборони. Грубо кажучи, це та організація, яка мусить забезпечити всі потреби Збройних сил і займатися міжнародною діяльністю. Ці потреби не задовольняються, міжнародною діяльністю вони займаються так — «постольку-поскольку».

— А якими нормами закону це все визначено? Бо в тому ж законі Про національну безпеку України, на який посилається і Офіс президента, і міністерство оборони, чітко ідеться про те, що такі повноваження є в міністра оборони. Можливо, ми просто не дочитали його?

— Абсолютно вірно. Прочитайте [більше] цей закон і ви побачите. Крім того є ще закон, який затверджений Верховною Радою, називається Загальновійськовий статут. І статут також визначає порядок звернення, стягнень, заохочень. Там усе визначено: ким, коли і як, у яких пропорціях це здійснюється.

Дайджест NV Преміум Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Новий випуск журналу NV вже у продажу

Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр

Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут

Новий випуск журналу NV вже у продажу

Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик

Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут

Новий випуск журналу NV вже у продажу

Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ

Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут