Мобілізація в Україні. Хто має право на звільнення з військової служби з 1 листопада — список підстав і чи будуть зміни
Звільнення з військової служби — на яких підставаї можлива демобілізація та чи будуть зміни з 1 листопада в Україні (Фото:facebook.com/GeneralStaff.ua)
Воєнний стан та загальна мобілізація тривають з 24 лютого 2022 року, на службу призивають чоловіків від 18 до 60 років. На службі залишаються контрактники та строковики, які не закінчили її на момент оголошення воєнного стану. Під час воєнного стану меньше підстав для звільнення для військових усіх видів служби.
Чоловіки та жінки від 18 років, придатні за станом здоров’я, і які підходять за іншими параметрами, можуть підписувати контракт із ЗСУ під час мобілізації. Проте, підстави для звільнення з військової служби відрізняються в мирний час і під час воєнного стану. Законодавство містить меншу кількість підстав, крім того, вони різні для мобілізованих та контрактників.
Демобілізація ― підстави для звільнення з військової служби
Законопроєкт № 8169 вніс комплексні зміни до закону України Про військовий обов’язок і військову службу. Зокрема, дозволив звільняти у запас військових, яких ВЛК визнає тимчасово непридатними із дообстеженням через 6−12 місяців.
Звільнення можливе, якщо хвороба підпадає під пункт а) у Розкладі хвороб.
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Для військових, які служать за контрактом та для мобілізованих військових частково співпадає частина підстав для звільнення з військової служби під час воєнного стану.
Крім основних чотирьох категорій, військові за контрактом мають право на звільнення за власним бажанням ― якщо вони громадяни або піддані іншої країни.
Військові контрактної служби не можуть звільнитися, якщо:
- у них є дружина (чоловік) з інвалідністю;
- один із батьків (своїх чи дружини/чоловіка) є особою з інвалідністю I чи II групи;
- на утриманні військовослужбовця перебуває троє і більше дітей віком до 18 років. У разі якщо частина дітей народжені в іншому шлюбі і проживають з матір’ю, то факт їх утримання підтверджується довідкою про сплату аліментів на рідних дітей.
Таким чином, для військових визначено строк в 10 днів, коли вони мають можливість попросити про звільнення з військової служби. Для цього вони мають відслужити 18 місяців з дня мобілізації.
Експерти пояснили, що з формулювання неясно, до кого відноситься уточнення про «виконання завдання в інтересах оборони України під час воєнного стану, участь у веденні воєнних (бойових) дій у визначених районах».
Законопроєкт пропонує також відстрочку та заборону служити в силах оборони протягом п’ять років усім, хто звільниться на цій підставі.
«На наш погляд, припис про заборону призову на військову службу під час мобілізації на п’ятирічний строк (з дня звільнення з військової служби) усіх без виключення військовозобов’язаних з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас, є досить сумнівним. Адже він може призвести до того, що під час зовнішньої воєнної агресії щодо України сили оборони будуть позбавлені можливості належним чином протистояти ворогу. У разі прийняття пропонованої новели значна частина досвідчених військовозобов’язаних буде позбавлена можливості брати (навіть добровільно) участь в обороні нашої держави», ― пояснюють у документі.
Автори висновку підкреслюють, що під час воєнного стану та відбиття нападу, який загрожує країні необхідна певна визначена кількість дійсних військовослужбовців. Погодження такого проєкту залежить від позиції ЗСУ на Міноборони.
«На нашу думку, для прийняття виваженого рішення щодо можливості звільнення з військової служби під час дії воєнного стану військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, доцільно було б ознайомитись з позицією Міністерства оборони України та Збройних Сил України з цього питання. Адже військовослужбовці, призвані на військову службу по мобілізації, нині становлять переважну більшість військовослужбовців Збройних Сил України і взагалі Сил оборони України, тому їх масове звільнення може істотно зашкодити боєздатності української армії», ― підкреслили автори висновку.
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Директор ЦРУ Вільям Бернс написав книжку,
яка, на мою думку, має бути обов’язковою для прочитання тими, хто прагне зрозуміти всі важливі події у світі з кінця ХХ століття, зокрема за кулісами дипломатії, міжнародної політики
Кирило Буданов, начальник ГУР, — про книгу
Невидима сила. Як працює американська дипломатія
Повний текст про улюблені книжки
Буданова читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр
Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик
Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ
Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут
Редактор: Олександр Галаджій