Мобілізація в Україні. Які види повісток можуть вручати, коли їх можна заповнювати на вулиці та хто отримує повістки першочергово
Загальна мобілізація: повістки на вулиці — хто й коли отримує та чи треба йти за ними в ТЦК (Фото:facebook.com/GeneralStaff.ua)
Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року. Мобілізації підлягає будь-хто з військовозобов’язаних ― чоловіків від 18 до 60 років. Уповноважені особи вручають повістки для того, щоб зібрати дані про усіх військовозобов’язаних та за необхідності мати змогу призвати необхідних спеціалістів. В командуванні Сухопутних військ пояснили, які є повістки і коли відповідальність за ухилення ― позбавлення волі.
Законом передбачено, що відправці на службу передують мобілізаційні заходи, до яких входять перевірка осіб на військовому обліку, уточнення інформації щодо їх роботи й спеціальностей, наявність відстрочки та перевірка стану здоров’я. Мобілізувати осіб, які мають відстрочку, заборонено без їхньої згоди, а також людина має бути придатною або обмежено придатною до служби.
Законодавство містить правила щодо того, хто здійснює оповіщення, які повістки вручають, кому їх можуть дати та яка відповідальність настає на кожному етапі у разі ухилення громадян України від повісток.
Хто вручає повістки в Україні
Юристка Юридичної сотні Марія Звягінцева пояснила NV, що кількість тих, хто вручає повістки, не визначена жодним нормативно-правовим актом. Вручати їх можуть уповноважені особи. Вручати повістки можуть:
- виконавчі органи сільських, селищних, міських рад — у разі отримання розпорядження ТЦК;
- керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій — також за наявності відповідного розпорядження ТЦК;
- керівники навчальних закладів у разі розпорядження з ТЦК;
- уповноважені представники ТЦК, які отримали наказ керівника про видачу повісток.
Кому вручають повістки
Законодавство України містить протиріччя та неоднозначності щодо повісток. В Постанові про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вказується, що оповіщення (яке проводиться через вручення повісток) направлено на громадян України. Це означає, що повістки вручають громадянам України без уточнення віку, статі, наявності відстрочки, інвалідності, тощо.
Це означає, що повістки можна вручати і військовозобов’язаним і не військовозобов’язаним.
Новий журнал NV вже можна замовити за цим посиланням. У номері: три ексклюзивні інтерв’ю із інтелектуальними зірками Тимоті Снайдером, Енн Епплбаум і Френсісом Фукуямою та одне — із британським експрем’єром Борисом Джонсоном, це чотири погляди на війну, світ, Україну та її майбутнє. Серед матеріалів також — розповідь про найзухваліші операцій ГУР, Топ-50 вітчизняних брендів і Топ-30 світових виробників зброї. Авторські колонки Ярослава Грицака, Стівена Пайфера і Світлани Ройз Редактор: Олександр Галаджій