Нова загроза для Авдіївки. РФ засвоїла помилки попередніх штурмів і наступає більш координовано: чи досягне вона стратегічного результату — ISW
Наслідки обстрілу Авдіївки 10 жовтня 2023 (Фото:Націнальна поліція)
Хоча російській війська, вочевидь, засвоїли уроки попередніх невдалих штурмів в районі Авдіївки і нині ведуть локальну наступальну операцію тут більш скоординовано, вона навряд чи принесе окупантам ширший оперативний чи стратегічний успіх.
Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни.
Поточні локальні наступальні операції Росії поблизу Авдіївки, схоже, демонструють здатність окупаційних військ виносити тактичні уроки з попередніх невдач та застосовувати їх на полі бою. Російські війська розпочали атаку на Авдіївку після інтенсивної артилерійської підготовки вранці 10 жовтня, а геолокаційні кадри від 10 і 11 жовтня підтверджують, що війська РФ просунулися на південний захід від Авдіївки поблизу Сєверного та на північний захід від Авдіївки поблизу Степового та Красногорівки. У Генштабі ЗСУ України підтвердили, що під Авдіївкою активізувалося угруповання РФ чисельністю до трьох російських батальйонів за підтримки танків і бронетехніки. Речник Генштабу України Андрій Ковавльов уточнив, що ці батальйони входять до складу трьох мотострілкових бригад 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу РФ.
За спостереженнями аналітиків ISW, кілька російських джерел пов’язали ймовірне просування окупантів в районі Авдіївки із факторами, «які дозволяють припустити, що російські війська застосовують уроки, засвоєні під час операцій на півдні України та на інших ділянках фронту». Серед них — значна увага контрбатарейній боротьбі, активне використання систем радіоелектронної боротьби (РЕБ), масивна артилерійська підготовка поля бою та покращена взаємодія між командуванням, штурмовими групами, аеророзвідкою та підрозділами артилерії. Один з російських військових блогерів стверджує, що російські війська поки не застосовують тут хвилі «м’ясних» штурмів, а кілька російських джерел поширили кадри, на яких російська бронетехніка намагається прорватися до українських позицій уздовж доріг, у той час як за нею йдуть колони піхоти. В ISW нагадують, що саме на перерахованих вище тактичних адаптаціях як на сильній стороні оборонних дій окупаційної армії російській джерела наголошували і влітку 2023 на тлі початку контрнаступу ЗСУ.
Більшість російських сил, які нині воюють у районі Авдіївки, ймовірно, є частинами 1-го армійського корпусу (бойовики «ДНР»), який переважно контролює російська 8-ма загальновійськова армія. Однак ISW поки не помітив жодних підрозділів цієї армії, які б не належали до формувань «ДНР» і були залучені до поточних атак. Раніше їм були притаманні численні проблеми, серед яких жорстока командна культура, погана дисципліною та мінімальна підготовка. Тож якщо повідомлення російських джерел про те, що підрозділи в цьому районі нині демонструють біль ефективний зв’язок, є правдимими, це може свідчити, що РФ дещо покращила інтеграцію сили «ДНР» в регулярну армію РФ та винесла уроки з попередніх неефективних і невдалих штурмів у районі Авдіївки.
Однак навіть ці адаптації та результати на тактичному рівні навряд чи перетворяться в ширші оперативні та стратегічні переваги для російських сил в Україні, прогнозують аналітики ISW. Геолокаційні кадри свідчать, що російські війська навколо Авдіївки зосереджені на південний захід від міста. Окупанти поки не завершили оперативне оточення населеного пункту, і, ймовірно, їм буде важко це зробити, якщо таким є їхній намір. Авдіївка також є добре укріпленою та захищеною українською фортецею, що, ймовірно, ускладнить спроби російських військ наблизитися до населеного пункту або повністю його захопити. Крім того, російські війська вже контролюють сегменти критичної траси N20 Донецьк — Костянтинівка — Краматорськ — Слов’янськ та інші маршрути, які пролягають поблизу Авдіївки, тому гіпотетичне захоплення Авдіївки не відкриє окупантам нових шляхів просування до решти районів Донецької області. Як раніше оцінював ISW, ймовірно, російські сили мають намір проводити атаки в районі Авдіївки, щоб утримати тут українські сили та не дати їм передислокуватися на інші ділянки фронту. Проте українські військові чиновники вже визначили наступ на Авдіївку як фіксувальну операцію з боку Росії, тож навряд чи вони будуть надмірно спрямовувати сили ЗСУ на цю вісь.
Тим часом ЗСУ продовжують контрнаступальні операції в районі Бахмута і на заході Запорізької області та, як повідомляється, 11 жовтня просунулися на обох ділянках фронту. Український Генеральний штаб повідомив, що ЗСУ досягли успіху на схід від Кліщіївки та Андріївки поблизу Бахмута. Командувач угруповання військ Таврійського напрямку бригадний генерал Олександр Тарнавський повідомив, що українські війська покращили свої тактичні позиції на захід від Роботиного.
Новий журнал NV вже можна замовити за цим посиланням. У номері: три ексклюзивні інтерв’ю із інтелектуальними зірками Тимоті Снайдером, Енн Епплбаум і Френсісом Фукуямою та одне — із британським експрем’єром Борисом Джонсоном, це чотири погляди на війну, світ, Україну та її майбутнє. Серед матеріалів також — розповідь про найзухваліші операцій ГУР, Топ-50 вітчизняних брендів і Топ-30 світових виробників зброї. Авторські колонки Ярослава Грицака, Стівена Пайфера і Світлани Ройз Редактор: Інна Семенова