Облога Севастополя. Як під час Кримської війни через крадіжки чиновників Росії в госпіталях вмирала її армія
Поділитися:
Посадка хворих британців у гавані Балаклави. Гравюра Вільяма Сімпсона, 24 квітня 1855 року. На трьох загиблих у бою та від ран солдатів королеви Єлизавети припадало менше одного померлого від хвороб, російська армія втратила в госпіталях у десять раз більш аніж у боях (Фото:Paul & Dominic Colnaghi & Co.)
Автор: Ростислав Камеристий-Брайтенбюхер
170 років тому цар Микола I почав війну з Туреччиною. Втім про майбутніх поранених ніхто заздалегідь не подумав, а коли гроші на медицину знайшлися, їх швидко розікрали. В госпіталях прифронтового Миколаєва померло більше вояків, ніж у боях.
«Помітив на голові ратника пухлину завбільшки з кулак дорослої людини, — записав на початку 1855 року в нотатнику лікар Фелікс Кіяковський, учень хірурга-новатора Миколи Пирогова, який рятував російських солдатів в одному зі шпиталів Миколаєва. — Придивившись ближче, упевнився, що цю пухлину становила купа вошей. Вони зібралися в гніздо, на зразок мурашника та проїли до кістки ділянку шкіри у п’ять сантиметрів».
Вже п’ятий місяць тривала облога Севастополя — ключовий поєдинок колективного Заходу з Росією, самодержець якої заповзявся забрати землі Османської імперії з православним населенням.
Сам самодержець імператор Микола I розраховував на швидку перемогу. У січні-лютому 1853 року він кілька разів зустрічався з англійським послом Гамільтоном Сеймуром і пропонував обміркувати розподіл Османської імперії.
«Може статися, що обставини змусять мене зайняти Константинополь (Стамбул), якщо нічого не станеться непередбачуваного, якщо така буде нагода», — попереджав цар. І одразу впевнено уточнював: «Ні росіяни, ні англійці, ні французи не заволодіють Константинополем. Так само не отримає його і Греція. Я ніколи не допущу цього».
Акула позбавлена голови. Немає флоту – немає Криму – Володимир Заблоцький
https://www.youtube.com/watch?v=NrSF-proGPo Новий журнал NV вже можна замовити за цим посиланням. У номері: три ексклюзивні інтерв’ю із інтелектуальними зірками Тимоті Снайдером, Енн Епплбаум і Френсісом Фукуямою та одне — із британським експрем’єром Борисом Джонсоном, це чотири погляди на війну, світ, Україну та її майбутнє. Серед матеріалів також — розповідь про найзухваліші операцій ГУР, Топ-50 вітчизняних брендів і Топ-30 світових виробників зброї. Авторські колонки Ярослава Грицака, Стівена Пайфера і Світлани Ройз