Окупанти панічно скаржаться на прорив ЗСУ біля Вербового, наступ України на цій ділянці перейшов у «дуже динамічну фазу» — оцінка ISW
Військовослужбовці бригади Нацгвардії Спартан на Запорізькому напрямку (Фото:REUTERS/Oleksandr Ratushniak)
Збройні сили України, схоже, перейшли до дуже динамічних бойових дій з використанням бронетехніки в районі села Вербове Запорізької області, а також на північ від нього — що вже загрожує оточенням одному з полків ВДВ Росії.
Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни.
У сьогоднішньому звіті аналітики ISW відзначають «дуже динамічну ситуацію» в українському контрнаступі і «позитивні показники» на ділянці фронту під Оріховим Запорізької області (район південніше Роботиного — прим. ред.). Водночас вони підкреслюють, що тактична обстановка дуже швидко змінюється, чимало її деталей поки залишаються неясними, тож прогнозувати, чи досягнуть ЗСУ найближчим часом оперативного прориву на цій ділянці фронту, поки зарано. Експерти діляться такими попередніми висновками і спостереженнями.
Станом на 24 вересня ЗСУ наступали на трьох напрямках в межах «Оріхівського виступу»:
- вели атаки з Роботиного в напрямку Новопрокопівки;
- наступали у район прямо на захід від Вербового;
- вели наступ на ділянці північніше Вербового.
Окупаційні війська намагаються оборонятися в цьому районі силами трьох дивізій: 76-ї та 7-ї десантно-штурмових дивізій (ВДВ) та 42-ї мотострілецької дивізії (58-ма загальновійськова армія Південного військового округу армії РФ).
Російські джерела повідомили, що ЗСУ ще 22 вересня пробилися у Вербове і станом на 24 вересня продовжували атаки в цьому населеному пункті із застосуванням бронетехніки. На геолокованих кадрах, опублікованих 24 вересня, видно, як українська БМП діє на західних околицях села Вербове. Один з російських Телеграм-каналів, пов’язаний з російськими силами ВДВ, повідомив, що станом на 24 вересня ЗСУ нібито зайняли половину Вербового. Це джерело також звинуватило Міністерство оборони Росії у спробі приховати «прорив у Вербовому» — тактичний прогрес ЗСУ поблизу селища. Кілька російських джерел 24 вересня повідомили, що українські сили продовжують розгортати в районі Вербового техніку, зокрема БМП Бредлі. Український Генштаб повідомив лише те, що ЗСУ захопили нові неуточнені позиції поблизу Вербового 24 вересня.
Окремі російські джерела констатували загрозу оточення 56-го полку ВДВ РФ, дислокованого у Новофедорівці, через наступ ЗСУ північніше Вербового. 22 вересня одне з джерел, близьких до ВДВ, попередило, що українські сили знаходяться в 7 км від можливості оточити сили 56-го полку ВДВ, якщо його командир не прийме рішення відійти з Новофедорівки на інші підготовлені позиції. ISW не оцінює ймовірність оточення цього полку ВДВ, хоча констатує, що українські сили дійсно можуть ізолювати його від решти сил 7-ї дивізії ВДВ, якщо полк з незрозумілих причин залишиться на своїх поточних позиціях, а ЗСУ вдасться обхідний маневр північніше Вербового. Про можливість такого маневру 22 вересня повідомив також український військовий журналіст Костянтин Машовець. А один з російських «воєнкорів» повідомив, що 23 вересня ЗСУ спробували атакувати неуточнену тактичну висоту на рівні 136,7 м біля Вербового.
Також у російському Телеграм-каналі, який є прибічником командувача ВДВ генерал-полковника Михайла Теплінського, висловлюються панічні настрої з приводу перспективи значного просування України в районі Вербового. Там закликають Міноборони Росії дозволити Теплинському виправити ситуацію і стверджують, що наразі його усунули від керівництва операціями в районі Вербового і Роботиного, а керує нею буцімто особисто Валерій Герасимов. Однак цей канал може навмисно драматизувати ситуацію в районі Вербового для росіян, щоб негативно представити російське військове командування та повернути Теплинського, констатують в ISW.
Дані «пожежного» сервісу NASA FIRMS/VIIRS про термічні аномалії, зібрані 22−24 вересня, демонструють їх надзвичайну інтенсивність на північ від Вербового. Ці аномалії ISW вважає показником, який підтверджує інтенсивність бойових дій на північ від Вербового та відповідні повідомлення про такі дії в російських та українських звітах про активність ЗСУ між Новофедорівкою та Вербовим.
Аналітики ISW також відзначають алогічні та незрозумілі дії російського командування у відповідь на просування ЗСУ:
- Російські сили продовжують витрачати значну бойову потужність на контратаки, щоб утримати свої поточні позиції, і, схоже, не дотримуються оперативно обґрунтованого курсу дій, який би вимагав від них відступати на підготовлені оборонні позиції південніше.
- Ешелонована оборона на півдні України могла б дозволити російському командуванню розгорнути глибоку оборону на наступних рівнях оборони. Натомість російські війська витратили значну кількість живої сили, техніки та зусиль, щоб утримати передові оборонні позиції на півдні України, і відійшли на наступні оборонні позиції лише під прямою загрозою просування України.
- Такі дії військового командування РФ, ймовірно, посилюють асиметричний рівень виснаження окупаційних сил, якого намагаються досягти ЗСУ у контрнаступі.
- Можливо, російське військове командування віддає накази про контратаки проти українських сил замість відступу на інші позиці, щоб виграти час, однак «незрозуміло, як Кремль збирається використати час, куплений такою ціною», констатують аналітики ISW.
- З іншого боку, намагання росіян утримати кожен метр, непропорційно втрачаючи власну бойову потужність, може бути спрямоване на підтримку інформаційних та гібридних наративів Кремля, констатують експерти ISW. Вони припускають, що в такий спосіб Москва (на тлі повної відсутності «успіхів» у війні) намагається показати, що наступ ЗСУ не приніс жодного тактичного чи оперативного ефекту, незважаючи на значну підтримку Заходу.
- Відмова Росії використовувати всі можливості відступу та глибокої оборони також може бути пов’язаний зі спробами російських військових командирів і офіційних осіб втілити політичні цілі і вимоги Кремля. Один з Телеграм-каналів, який пов’язують з Кремлем, стверджував, що Путін нібито дав міністру оборони Росії Сергію Шойгу місячний термін (до початку жовтня 2023 року), щоб покращити ситуацію на передовій, зупинити контрнаступ ЗСУ та повернути російським військам ініціативу для початку наступальної операції проти більших міст.
Експерти Інституту вивчення війни поки утримуються від прогнозів через «надзвичайно динамічну фазу» українського наступу, незважаючи на «останні позитивні показники». Водночас в ISW ввжають, що українські сили можуть досягти значного в оперативному плані прориву на південній лінії фронту, якщо будуть виконані кілька передумов. Значний український успіх буде більш імовірним, якщо:
- окупаційні сили не мають необхідних резервів або бойової потужності для підтримки російської оборони на заході Запорізької області (район Роботиного і Вербового);
- ЗСУ зберігають достатню бойову потужність, щоб продовжувати наступ після виснаження бойової потужності Росії;
- російські оборонні позиції позаду поточного району бойових дій не настільки сильно заміновані чи добре підготовлені, як укріплення, крізь які вже пробилися українські сили.
Гіпотеза про можливість швидкого прориву ЗСУ буде невірною, якщо будь-яке з цих припущень недійсне, наголошують в ISW. Однак вони підкреслюють: «Є ознаки того, що ці припущення залишаються чинними на момент написання цього звіту».
Редактор: Інна Семенова