Примусова мобілізація. Коли повістки вручатимуть онлайн і що змінює запуск реєстру Оберіг для системи призову
Мобілізація: що змінить реєстр Оберіг в процесі, як повістки хочуть вручати онлайн (Фото:Radio Free Europe / Radio Liberty / Serhii Nuzhnenko via REUTERS)
Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року. Всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов’язаними і мають перебувати на обліку, якщо іншого не передбачає закон. З 2023 року проводяться реформи, щоб поставити всіх на облік та проводити мобілізацію відповідно за станом здоров’я та спеціальністю.
Було напрацьовано нову схему наповнення Єдиного реєстру військовозобов’язаних, і ведеться робота щодо законної системи вручення повісток в електронному вигляді.
Заступниця голови парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Мар’яна Безугла розповіла ВВС Україна, що електронний реєстр військовозобов’язаних та призовників Оберіг, готовий вже на 90% і опрацьовується система вручення повісток онлайн.
Також планувалось, що у ДІЇ має з’явитися послуга електронного військового квитка, проте про конкретні строки його запровадження не йшлося.
Нардеп, член комітету Верховної Ради з питань національної оборони, безпеки та розвідки, представник президента у парламенті Федір Веніславський пояснив, що питання стало актуальним через велику кількість внутрішньо переміщених осіб у країні.
Однак очільник Мінцифри Михайло Федоров та керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифри Мстислав Банік чітко окреслили кордони ― політична позиція така, що повістки через ДІЮ ніхто розсилати не буде, військового обліку не буде, і сервіс створювався не для військових цілей.
22 серпня на міжнародному ветеранському форумі Резніков повідомив, що на середину осені влада вийде на серйозну цифровізацію територіальних центрів комплектації.
Вона пояснила, які проблеми з обліком і мобілізацією дозволяє розв’язати запуск онлайн-реєстру.
18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення);
18−1) дата і номер, короткий зміст протоколу та/або постанови щодо особи у справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210−1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
19) відомості про розгляд судом кримінальної справи, вирок, що набрав законної сили;
20) відомості про наявність (відсутність) судимості;
21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
22) відомості про статус ветерана війни;
23) відомості по володіння іноземними мовами;
24) відомості про дозвільні документи про право на володіння та користування зброєю;
25) відомості про проходження освітніх курсів та курсів підвищення кваліфікації;
26) відомості про документи, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну;
27) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;
28) відомості про посвідчення водія на право керування транспортним засобом;
29) відомості про посвідчення тракториста-машиніста на право керування тракторами, в тому числі саморобними, самохідними сільськогосподарськими, меліоративними і дорожньо-будівельними машинами;
30) відомості про суднові документи, міжнародні посвідчення на право управління прогулянковим судном та посвідчень судноводія малого судна або водного мотоцикла, а також документів, що надають право управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом, відомості про посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання або іншого раніше виданого документа, що підтверджує кваліфікацію члена палубної команди судна внутрішнього плавання;
31) відомості про свідоцтва пілотів для некомерційної та комерційної діяльності;
32) відомості про рішення, що підлягають примусовому виконанню ― виконавчі документи;
33) відомості про осіб зниклих безвісти.
Крім того, реєстр буде наповнюватися із більшої кількості вже існуючих держреєстрів, які синхронізують свої дані з базою військовозобов’язаних.
Проект закону взятий за основу та рекомендований до внесення в Раду на розгляд, проте поки що не проходило голосування та його обговорення.
Новий журнал NV вже можна замовити за цим посиланням. У номері: три ексклюзивні інтерв’ю із інтелектуальними зірками Тимоті Снайдером, Енн Епплбаум і Френсісом Фукуямою та одне — із британським експрем’єром Борисом Джонсоном, це чотири погляди на війну, світ, Україну та її майбутнє. Серед матеріалів також — розповідь про найзухваліші операцій ГУР, Топ-50 вітчизняних брендів і Топ-30 світових виробників зброї. Авторські колонки Ярослава Грицака, Стівена Пайфера і Світлани Ройз Редактор: Олександр Галаджій