Розмінування України: технології 21-го сторіччя проти зброї 20-го
Поділитися:
depositphotos
Значна частина українських земель постраждала через повномасштабне вторгнення росії – зокрема, і через забруднення вибухонебезпечними предметами. Попри консервативні оцінки в «десятки років», необхідні на їхнє очищення, процес може бути значно швидшим. Серед іншого, посприяти можуть сучасні технологічні рішення.
«Розмінування України — це глобальний проєкт та інвестиція у безпеку Європи», — заявив глава українського уряду Денис Шмигаль на відкритті в столиці Хорватії Міжнародної донорської конференції високого рівня з гуманітарного розмінування 11 жовтня.
Ця проблема і справді стосується не лише нашої країни. Сьогодні замінованими можуть вважатися близько 170 тисяч км² території України — зокрема, і водойми, і акваторії Чорного та Азовського морів. Це майже третина від загальної площі держави. Світовий Банк оцінює, що повне очищення території України від вибухонебезпечних предметів може коштувати $37 млрд — припускається, що це може тривати роками.
Розмінування — процес простими словами
Робота над цією проблемою триває просто зараз, незважаючи на продовження бойових дій. Зокрема, йдеться як невідкладне (тобто, першочергове), так і гуманітарне (тобто, комплексне) розмінування. Щойно українські території деокупують, відповідні фахівці починають оперативне розмінування.
Загалом, розмінування територій відбувається за пріоритетністю:
- спочатку очищують ключові логістичні шляхи, енергетичну та водну інфраструктуру. Завдяки цьому можна відновити електропередачу та водопостачання — найважливіше для життєдіяльності населених пунктів
- далі йдеться вже про гуманітарне розмінування: зокрема, сільгоспземель та ділянок загального користування
- і, зрештою, розміновуються природні екосистеми, землі за межами населених пунктів, ліси. Крім того, працюють на і під водою для убезпечення акваторій — річок, озер, морів.
Скільки часу це може забрати? Питання залишається відкритим. Зазвичай, щодо тривалих воєнних конфліктів використовують умовну формулу «рік війни = 10 років розмінування». Для України відлік починається навіть не з 24 лютого 2022, а з 2014-го року — анексії Криму та вторгнення росії на сході. «Класичний» підхід у такому випадку може говорити про сторіччя такої роботи.
Технології на службі миру
«Утім, не варто завчасно виносити вердикт про щонайменше 100 років, необхідних для повного розмінування. Чітке планування й часові перспективи стануть відомі після повної деокупації всіх територій суверенної України у кордонах 1991 року. Іншим важливим чинником є питання технічного забезпечення. Сучасні технології дають можливість очищати території якісніше, швидше і безпечніше», — зазначає заступник міністра внутрішніх справ України Богдан Драп’ятий. Він переконаний, що науково-технічний прогрес неодмінно вплине на процеси розмінування, а отже і формула «один до десяти» зазнає корегування.
Прикладом такої інновації є технологія RTK (Real-Time Kinematic). Вона дозволяє працювати з сигналами глобальної навігаційної супутникової системи та отримувати точні координати в реальному часі.
Система спирається на мережу опорних GNSS приймачів, які коригують позицію отриману через GPS, щоб забезпечувати максимальну точність. Ця поправка передається за допомогою стільникового сигналу, а за його відсутності використовується супутникова мережа.
Зараз процес розмінування не включає поняття «маршрут» — йдеться лише про конкретні обʼєкти. Тобто, точки на мапі. Тому на практиці розмінування виглядає так: сапери знаходять вибухонебезпечні об’єкти на території, а згодом вносять в систему ДСНС точки, де ці об’єкти знаходяться. На жаль, похибка локалізації при такому підході становить до 30 м.
Відповідно, для результативного та безпечного розмінування потрібен якісний металошукач, прив’язаний до RTK. «Саме тоді можна буде визначити не тільки місце знаходження вибухонебезпечного об’єкта, але й маршрут — як спеціаліст дійшов до конкретної точки, як він пересувався по досліджуваній території і як він з неї вийшов. RTK має бути складовою рішень для розмінування. У першу чергу, це стосується рішень для інженерних команд, які самостійно, сантиметр за сантиметром, досліджують території», — пояснює Ілля Польшаков, директор з розвитку нових напрямків бізнесу Київстар.
Київстар вже запустив технологію Real-Time Kinematic, побудовану на мобільній мережі, а наступного року планує додати і супутникову опцію. Остання пропонує точність позиціонування близько 3−6 см, тоді як мобільна — 2−3 см. Для України обидві будуть корисними: супутник дозволить «побачити» всю територію країни та допомогти у тих регіонах, де поки що немає української мобільної мережі (як-от Крим чи частина Донеччини).
Технологія RTK може використовуватися із західним обладнанням для розмінування, яке отримує Україна.
Військові також зацікавлені у розширенні своїх технічних можливостей. Тому Київстар уже випробовує низку інтегрованих рішень на полігонах.
Підтримка з боку бізнесу і суспільства
Розмінування українських земель — безперечно, питання національного і навіть міжнародного рівня. Утім, ініціатива та підтримка вітчизняних компаній та підприємців також може пришвидшити цей процес. І технологічні ініціативи Київстар — не єдиний приклад. Потужним драйвером розмінування можуть стати і українські аграрії. Так, зараз до категорії високого ризику належить майже кожен третій гектар українських сільгоспземель — це ті ділянки, на яких тривали активні бойові дії.
Чи є сенс аграріям інвестувати в розмінування таких земель? Роман Нейтер, аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки (KSE), вказує на два варіанти. Він каже, що за умови лише кількох інцидентів на кшталт «прильоту», такі землі найвірогідніше розміновуватимуться приватними операторами протимінної діяльності. «У такому випадку перевірка та розмінування можуть коштувати близько 600 доларів за гектар», — вказує він. Або ж цим займаються і самі фермери: зокрема, є чимало прикладів, коли аграрії власноруч обладнують трактори під цю задачу. Таким чином, чимало ділянок у Чернігівській та Сумській областях вже очистили.
Тим не менш, у більш широкому масштабі питання розмінування звісно потребує більш системного підходу, переконаний керівник напряму земельної реформи програми USAID АГРО Сергій Кубах. «Це не задача виключно фермерів. Це питання міжнародного співробітництва, фінансування, залучення донорів — і це вже робиться», — наголосив Сергій Кубах. Так, уже близько 40 країн та організацій-партнерів України погодили виділення близько $250 млн, зокрема, на спецтехніку для гуманітарного розмінування.
Долучитися до проєктів, спрямованих на допомогу в розмінуванні, можуть всі охочі.
Приклад такої благодійної ініціативи — «Нам тут жити», започаткованої Київстаром спільно з фондом компетентної допомоги армії «Повернись живим». Вона збирає на транспорт та спорядження, щоб прискорити розмінування та убезпечити життя саперів. На проєкт вже зібрано більше 110 млн грн, а 51 саперна група вже отримала необхідне обладнання. Мета ініціативи — зібрати 175 млн грн, а сам Київстар зробив внесок у 20 млн грн.
Ще одна можливість — це створений ДСНС спільно з партнерами мобільний застосунок «Розмінування України». Серед іншого, він дозволяє відстежувати місця виявлення вибухонебезпечних предметів (ВНП). На інтерактивній мапі показані потенційні та вже підтверджені небезпечні зони, до яких не слід підходити, а при наближенні до них застосунок попередить про загрозу. У «Розмінуванні України» можна і оперативно сповістити фахівців ДСНС про виявлення вибухових чи підозрілих предметів, і викликати саперів для перевірки та знешкодження небезпечних знахідок. До того ж, у застосунку є можливість подати заявку, щоб стати сапером чи оператором протимінної діяльності – це спростить залучення приватних компаній до очищення територій України.
Тим часом, на конференції у хорватському Загребі партнери України підтвердили загальну суму зобов’язань допомоги в гуманітарному розмінуванні у майже 500 млн євро. Таким чином, спільними зусиллями українці, бізнес та світова спільнота сприятимуть відчутно швидшому очищенню українських земель від принесеної ворогом вибухової загрози.
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Директор ЦРУ Вільям Бернс написав книжку,
яка, на мою думку, має бути обов’язковою для прочитання тими, хто прагне зрозуміти всі важливі події у світі з кінця ХХ століття, зокрема за кулісами дипломатії, міжнародної політики
Кирило Буданов, начальник ГУР, — про книгу
Невидима сила. Як працює американська дипломатія
Повний текст про улюблені книжки
Буданова читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр
Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик
Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ
Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут