Українці у Словаччині: особливості переїзду, оформлення документів, соцвиплати, житло і працевлаштування
Прапор Словаччини (Фото:Andrea / Pixabay)
Як українцям у Словаччині оформити документи, отримати матеріальну і медичну допомогу, знайти житло, працевлаштуватися, отримати легальний статус та не втратити тимчасовий прихисток через особливості перетину кордону.
Як радить правник, найперше, що треба зробити українським переселенцям у Словаччині, це звернутися до «чужинецької поліції» (Cudzinecká polícia). Це такий відділок, який опікується іноземцями, і знайти його можна в більшості великих міст Словаччини. Саме там потрібно оформлювати статус тимчасового захисту.
Але треба знати, що для його отримання до відділку мають особисто прийти всі члени родини, що отримують тимчасовий захист. Також, щоб отримати тимчасовий захист у Словаччині, потрібно підготувати всі необхідні документи: паспорт/біометричний паспорт, для дитини також потрібне свідоцтво про народження. Для дорослої особи достатньо мати паспорт громадянина України для виїзду за кордон, але, у виключних випадках, можна скористатися і внутрішнім українським паспортом.
Особливу увагу варто приділити оформленню статусу тимчасового захисту для дітей. Зокрема, для його отримання дітям віком до 18 років потрібно, щоб до органів влади звернувся один з батьків з оригіналом або завіреною копією свідоцтва про народження.
Є й непоодинокі випадки, коли дитина виїжджає за кордон без батьків, наприклад, з одним зі своїх родичів. У таких випадках для оформленням документів у Словаччині потрібно спочатку звернутись до відділення Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, де абсолютно безкоштовно допоможуть зі складанням заяви до суду про встановлення тимчасової опіки над дитиною. Суд протягом 2−3-х тижнів розгляне подані документи та винесе рішення, яке направить поштою заявнику.
Після набрання рішенням законної сили (15 днів) вже можна звертатись до іноземної поліції для отримання статусу тимчасового захисту для дитини. Після оформлення тимчасового захисту ви можете легально перебувати на території країни без обмеження в часі та виборі місця проживання.
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Докладніше з інформацією можна ознайомитися на сайті Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Словаччини, де опубліковані офіційні дані.
Весь комплекс соціального захисту спрямований на те, щоб українці могли швидко адаптуватися та інтегруватися у новій країні.
Легалізація у Словаччині
Коли термін дії тимчасового захисту дійде свого кінця, українці мають визначитись чи будуть вони залишатись у Словаччині чи повернуться додому. У випадку наявності бажання залишитись у Словаччині, необхідно розмірковувати над отриманням легального статусу в країні.
Перша можливість — оформлення національної робочої візи. Варто зауважити, що вона розповсюджується лише на обмежену кількість дефіцитних професій. Передусім це водії трамваїв, тролейбусів та великогабаритного транспорту, яких бракує у Словаччині, як і в усій Європі.
Але можна отримати і право на тимчасове перебування в країні в інший спосіб. Загалом, за законом, таких підстав налічується десять. Варто зупинитися на чотирьох основних:
• відкриття власного бізнесу, зокрема малого підприємства;
• офіційна робота найманим працівником за трудовою угодою;
• навчання в закладах середньої та вищої освіти;
• возз’єднання сім’ї – це коли до українців, які вже мають посвідку на проживання, долучаються члени їх сімей.
Якщо ж у вас є потреба виїхати зі Словаччини не в Україну, а за межі Євросоюзу, то для гарантованої успішної подорожі правник рекомендує користуватися авіасполученням, відлітаючи та повертаючись безпосередньо з/до Словаччини — в такому випадку ви не будете зобов’язані слідкувати за наявністю у вас невикористаних днів за безвізовим режимом, оскільки в такому випадку ви їх не будете використовувати.
В іншому випадку вам може бути заборонено транзитний проїзд до Словаччини через інші країни Шенгенської зони. На жаль, нам відомі непоодинокі випадки, коли цілим родинам відмовляли у такому проїзді, через що вони були вимушені витрачати значні кошти на зміну аеропорту виліту та/або прильоту, щоб потрапити напряму до Словаччини.
Слід звернути увагу, що така ситуація може мати місце через те, що деякі держави можуть не визнавати документ про надання тимчасового захисту в Словаччині, оскільки він не має необхідним ступенів захисту та видається не у формі пластикової картки, а у формі документа формату А4.
На жаль, питання переходу на загальновизнані у ЄС документи для українських біженців в Словаччині й досі не вирішено. В будь-якому випадку ми вкрай не рекомендуємо порушувати законодавчо встановлені правила перебування у Шенгенській зоні, адже наслідком може стати навіть депортація за межі ЄС з подальшою забороною в’їзду до Європи.
На платформі United for Ukraine можна отримати підтримку в таких сферах, як імміграція, фінанси, соціальна підтримка, освіта та здоров’я та поставити питання, на які ви шукаєте відповіді консультантам онлайн. А також, Ви можете звернутися за безкоштовною юридичною допомогою.
Більше експертних корисних роликів для українців як в Україні, так і за кордоном ви можете знайти за посиланням на відео YouTube-каналу UFU global.
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Директор ЦРУ Вільям Бернс написав книжку,
яка, на мою думку, має бути обов’язковою для прочитання тими, хто прагне зрозуміти всі важливі події у світі з кінця ХХ століття, зокрема за кулісами дипломатії, міжнародної політики
Кирило Буданов, начальник ГУР, — про книгу
Невидима сила. Як працює американська дипломатія
Повний текст про улюблені книжки
Буданова читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр
Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик
Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ
Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут
Редактор: Святослав Василик