«Затишно space» — мережа безпечних просторів, що змінює долі жінок і дівчат
Поділитися:
Всеукраїнська мережа безпечних просторів «Затишно space». Фото: БФ «Восток SOS»
Повномасштабна війна вплинула на всі сфери життя людей і загострила соціальні проблеми. Вплив бойових дій відчули жінки, безліч із них стали внутрішньо переміщеними особами, втратили майно, роботу та близьких. Аби підсилювати, навчати та захищати українське жіноцтво в Україні, понад півроку у різних куточках країни функціонують осередки мережі «Затишно space». Безпечні простори щодня приймають відвідувачок у Черкасах, Кропивницькому, Вінниці, Запоріжжі та Миколаєві. Ініціатива стала можливою за фінансування Бюро гуманітарної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Український консорціум реагування за підтримки гуманітарної організації CARE та благодійної організації «Восток SOS».
Як створювалися безпечні простори
У березні 2022 року гаряча лінія БФ «Восток SOS» отримувала сотні дзвінків із заявками на евакуацію зі прифронтових територій, люди потребували психосоціальної та юридичної підтримки. Саме тоді команда вирішила створити простори для надання психосоціальної та юридичної допомоги жінкам і дітям, які постраждали від війни.
Оксана Куянцева,
«Часто жінки виїжджають із небезпечних місць і залишаються на самоті з дітьми. Велика кількість жінок, які звернулися по допомогу, перебували у кризовому становищі, їхній психоемоційний стан потребував стабілізації. Зараз постійні відвідувачки активно навчаються, звертаються за консультаціями та допомагають одна одній, тож разом ми створюємо надзвичайно згуртовану спільноту», — розповіла Оксана Куянцева, членкиня правління БФ «Восток SOS» і координаторка проєкту «Затишно space».
Команда БФ «Восток SOS» налагодила роботу мережі 5 просторів «Затишно space» за підтримки міжнародних донорів. Протягом 7 місяців роботи у спейси завітали понад 2588 жінок. Імплементуючим партнером стала гуманітарна організація CARE, що бореться бідністю та відстоює права жінок та дівчат у світі.
Деа Хакші,
«У суспільстві, позначеному постійними конфліктами та соціально-економічними проблемами, жінки та дівчата часто стикаються з непропорційно високими ризиками насильства, експлуатації та дискримінації. Створюючи безпечні простори, ми можемо надати підтримку цим вразливим особам. Створення таких притулків дає можливість жінкам і дівчатам відновити контроль над своїм життям, знайти друзів, зміцнити соціальні зв’язки, сприяючи їхньому фізичному та емоційному благополуччю, а також дає їм змогу без страху здобувати освіту, користуватися економічними можливостями та розвиватися. Крім того, просування ґендерної рівності та захист прав жінок і дівчат мають вирішальне значення для загального прогресу та стабільності в Україні. Ця ініціатива є вирішальним кроком на шляху до більш інклюзивного, справедливого та процвітаючого майбутнього для суспільства в цілому», — зазначає Деа Хакші, грантова менеджерка «CARE Україна».
Яку допомогу пропонують у «Затишно space»?
Відвідувачки безпечних просторів можуть долучатися до безоплатних навчальних курсів. Найбільш популярними є цикли навчання з української та англійської мов, лекції з підприємництва, ораторського мистецтва, SMM, маркетингу, діджитал-обізнаності та б’юті курси. Жінки, які скористалися можливістю навчатися, згодом реалізують себе в обраній діяльності.
«Взимку 2023 року мене запросили відвідати простір „Затишно space“, де проходили курси Олени Похіленко з моделювання брів. Там панувала легка атмосфера, а майстриня чудово подавала інформацію. Здобуті знання та практика допомогли розкрити потенціал. Завдяки цим курсам я знайшла те, що приносить задоволення. Тепер можу рухатися далі, до успіху», — поділилася Анастасія Шевченко з Лисичанська.
У «Затишно space» жінки знайомляться з українською культурною спадщиною та традиціями, вивчають мистецтво вишивання, плетіння гачком, писанкарства, а також історію та літературу. Кожна відвідувачка має можливість провести власну подію та поділитися талантами. Світлана Килимчук із міста Херсон, але зараз проживає в Черкасах, жінка організувала 3 майстер-класи в «Затишно space» з випічки бездріжджового хліба та здоби.
«Я відчула, що можу дарувати користь людям і, як показує практика, тема здорового харчування актуальна для багатьох: наймолодшій учасниці всього 10 років, а є учасниці, яким понад 70! Мене це надихає та наповнює, а також дарує безцінний досвід», — переконана Світлана.
Чимало відвідувачок приходять у простори з дітьми, педагогині опікуються малечею під час заходів і проводять арттерапевтичні активності. У кожному з осередків є велика ігрова кімната.
«Простір допомагає відчути себе жінкою. Тут можна залишити дитину у безпеці та приділити час собі. Ви не уявляєте, наскільки це важливо та цінно. Такі простори необхідні. Це одна з найбільших допомог, яку можна було отримати. „Затишно space“ повернув мене до життя, я ніби почала знову дихати після початку війни. За допомогою дівчат я згадала, що я — красива жінка, що є радощі в житті, та й взагалі, що є життя, навіть під час війни», — розповіла Анжела Стогній із міста Донецьк.
Нещодавно у просторі в Запоріжжі відкрили зону терапії м’якою іграшкою. У кімнаті з великою кількістю іграшок дитина може розслабитися та відчути безпеку. Терапія допомагає малечі пропрацювати тривожні стани, як-от страх вибухів або страх евакуації з тимчасово окупованої території.
Анна Єрьоменко,
«До нас можуть звернутися родичі дитини, яка відчуває страхи або тривожність, має поганий сон чи харчовий розлад», — розповіла психологиня «Затишно space» Анна Єрьоменко.
У мережі працюють психологині, соціальні працівниці та юристки, які надають індивідуальні консультації, а також інформують відвідувачок щодо ґендерно зумовленого насильства.
Дарина Ткаченко із Приморська,
«Дівчата-фахівчині – добрі та ввічливі. Внутрішній ресурс я знаходжу саме в „Затишно space“. Тут багато жінок і дівчат-переселенок. Ми розуміємо одна одну. Я щаслива, що можу безоплатно відвідати тренінги, про які раніше лише мріяла, приходжу на консультації, обожнюю майстер-класи. Нам розповідають про те, як розпізнати випадки ґендерно зумовленого насильства, не стати жертвою. Раніше я цього не знала», — поділилася Дарина Ткаченко із Приморська.
Для кого працюють «Затишно space»
Близько 80% відвідувачок — жінки, що покинули домівки під час повномасштабної війни. У мережі «Затишно space» діє система перенаправлення, спеціалістки завжди можуть надати покроковий план дій для розв’язання проблем. Жінки звертаються за психологічною допомогою, відвідують індивідуальні консультації, групові зустрічі, тренінги тощо. Кожен, кому потрібна підтримка, знайде її у стінах безпечного простору.
Наталія Левчик,
«До простору я не знала про ґендерно зумовлене насильство. Після першого заходу зрозуміла, що існує психологічне, економічне, фізичне та сексуальне насильство. Всі роки я жила й думала, що це нормально. Казала собі: „Треба бути мудрою та все пробачати. Сварок за поріг не потрібно виносити“. У просторі ж зрозуміла, що психологічне насильство, в якому я жила стільки років — це неправильно. Тож розпочала індивідуальну роботу з психологинею, юристкою та кейс-менеджеркою. І я вже відчуваю себе впевненіше», — поділилася Наталія Левчик із Вінниці.
Спеціалістки регулярно проводять інформаційні заходи в різних установах і громадських організаціях. Особливу увагу приділяють лекціям у школах для учениць 6−11 класів і для студенток університетів. Від початку роботи провели 36 заходів поза просторами.
Оксана Нетребенко,
«Дякую фахівчиням „Затишно space“, які відвідали Центр освіти та розвитку „Мозаїка“ та провели заняття „Ти маєш про це знати: як запобігти ҐЗН“. Надзвичайно важливо донести до дітей і підлітків інформацію про насильство та його види, а також як реагувати, якщо ти є свідком. Або коли проти тебе вчиняють насильство, де та як шукати захисту», — розповіла спеціалістка з підбору, навчання та розвитку персоналу ГО ЦОР «Мозаїка» Оксана Нетребенко.
Крім того, у просторах розташовані скриньки для анонімних звернень. Це дає можливість поділитися проблемами, які складно обговорити особисто зі спеціалістками. Відповіді на запитання жінок публікуються в телеграм-каналах.
Олена Кумейко з Херсона,
«Простір — ковток повітря для мене. Якщо ви також залишили дім, то тут відчуєте, що ви не на самоті. Нам потрібно пережити цей період і рухатися далі. У кожній ситуації варто шукати нові можливості», — зізналася Олена Кумейко з Херсона.
Щотижня команди організовують зустрічі з фахівчинями для нових відвідувачок, щоразу приходять ті, хто потребують підтримки. Простори допомагають жінкам успішно інтегруватися в нові громади, знаходити подруг, дізнаватися про можливості працевлаштування та долати виклики війни в теплому колі підтримки. На жаль, запит суспільства на схожі сервіси сьогодні значно перевищує пропозицію. Тому подальша підтримка та розвиток безпечних просторів в Україні одне з найпріоритетніших завдань.
Телеграм-канали просторів:
-
Запоріжжя — https://t.me/zatyshnoZaporizhzhia;
-
Вінниця — https://t.me/zatyshnoVinnytsia;
-
Черкаси — https://t.me/zatyshnoCherkasy;
-
Кропивницький — https://t.me/zatyshnoKropyvnytsky;
-
Миколаїв — https://t.me/zatyshnoMykolaiv.
Мережа безпечних просторів «Затишно space» реалізується Благодійним фондом «Восток SOS» спільно з «Консорціумом реагування» — об’єднанням організацій, що впродовж 12 місяців впроваджують мультисекторальну гуманітарну інтервенцію для задоволення критичних і термінових потреб постраждалого населення в Україні за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID Ukraine — USAID Україна (BHA). БФ «Восток SOS» є імплементаційним партнером CARE, що входить до консорціуму.
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Директор ЦРУ Вільям Бернс написав книжку,
яка, на мою думку, має бути обов’язковою для прочитання тими, хто прагне зрозуміти всі важливі події у світі з кінця ХХ століття, зокрема за кулісами дипломатії, міжнародної політики
Кирило Буданов, начальник ГУР, — про книгу
Невидима сила. Як працює американська дипломатія
Повний текст про улюблені книжки
Буданова читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Путін був змушений вбити одного зі своїх найдовіреніших лейтенантів, Пригожина, на очах у всього світу, щоб показати, що він все ще головний. Це схоже на кінець гангстерського фільму Обличчя зі шрамом, коли Тоні Монтана вбиває свого найкращого друга
Борис Джонсон, британський експрем’єр
Повне інтерв’ю з Джонсоном
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Європейський Союз з’явився тільки тому, що Захід програв всі війни за свої імперії
Тімоті Снайдер, знаменитий американський історик
Повне інтерв’ю з Снайдером
читайте в номері,
що можна придбати тут
Новий випуск журналу NV вже у продажу
Володимир Зеленський є президентом країни в стані війни понад 600 днів, він неабияк втомився, і я не впевнений, що він настільки жадає влади, що захоче лишитися при владі назавжди
Френсіс Фукуяма, зірковий американський політолог і філософ
Повне інтерв’ю з Фукуямою
читайте в номері,
що можна придбати тут