ЗСУ просуваються між Роботиним і Вербовим, РФ переносить підготовку військ в окуповані регіони України — ISW
Український військовий на лінії фронту в Запорізькій області (Фото:REUTERS/Oleksandr Ratushniak)
Російські війська провели ротацію своїх сил в районі Оріхова, відновили наступ на Куп’янсько-Лиманському напрямку та перенесли частину підготовки військ на окуповані території України, тоді як ЗСУ просуваються між Роботиним і Вербовим.
Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни.
Геолокаційні кадри, опубліковані 5 жовтня, засвідчують, що українські війська просунулися в напрямку між Роботиним і Вербовим, зокрема до лінії дерев, приблизно в 6 км на південний схід від Роботиного (Запорізька область). Аналітики ISW також звернули увагу на слова речника Східного угруповання військ ЗСУ Ілля Євлаша, який підтвердив, що українські війська готуються до наступальних дій протягом осінньо-зимового періоду. Євлаш наголосив, що хоча потреби у постачанні зростуть, а дощі й тумани можуть ускладнити використання безпілотників, тактичної та армійської авіації, ЗСУ продовжуватимуть боротьбу взимку. Заява Євлаша підтверджує оцінку ISW про те, що погода не завадить жодній зі сторін проводити наступальні операції протягом зими 2023−2024 років, якщо армії будуть достатньо добре забезпечені. Зокрема. темпи наступальних дій України залежатимуть від забезпечення Заходом відповідної стрілецької зброї та боєприпасів, а також нелетальних поставок Україні, а не лише від зимових погодних умов чи певної конкретної системи озброєнь.
Усупереч попереднім оцінкам ISW, російські війська, схоже, таки спромоглися провели ротацію своїх сил в районі Оріхова, продемонструвавши здатність підтримувати оборонні зусилля на цій критичній для них ділянці лінії фронту. Раніше ISW оцінював, що росіянам, ймовірно, буде важко провести ротацію від тактичного до оперативного рівня вздовж усієї лінії фронту, однак тепер аналітики визнають, що переглядають цю оцінку, враховуючи очевидну ротацію підрозділів 42-ї мотострілецької дивізії та двох дивізій ПДВ у районі на південь від Оріхова.
Повідомляється, що 6 жовтня російські війська відновили наступ під Куп’янськом, однак більшість їхніх сил, які розгорнуті на цій ділянці фронту, ймовірно, залишаються недостатньо боєздатними, вважають в ISW. Відновлення російських наступальних операцій на Куп’янсько-Лиманському напрямку (ймовірно, за участю підрозділів 25-ї загальновійськової армії), вочевидь, має на меті відтягнути зусилля України від інших ділянок фронту на півдні. Однак раніше ISW оцінював, що сили 25-ї армії були поспішно розгорнуті ще до планової дати розгортання в грудні 2023 року — тож імовірно, що ці підрозділи мають серйозну нестачу персоналу та недостатню підготовку або те й інше разом.
Окупанти, схоже, розширюють інфраструктуру військової підготовки на окупованому сході України — у межах своїх поточних зусиль задля підвищення рівня підготовки та мобілізаційних можливостей російської армії. Зокрема на супутникових знімках видно, що росіяни розширюють численні навчальні об’єкти в тилових районах окупованих Донецької та Луганської областей, зокрема поблизу Новопавлівки в окупованій частині Луганської області.
https://twitter.com/Tatarigami_UA/status/1709967487658295561
Провагнерівські та близькі до ПВК Вагнера Телеграм-канали висміяли заяву Володимира Путіна про те, що катастрофу літака Євгенія Пригожина буцімто міг спричинити вибух гранат на борту — та ще й через вживання пасажирами алкоголю чи наркотиків. Деякі канали назвали слова Путіна «смішними», «фарсом» або неповагою до «героїв Росії», як вони назвали вагнерівців. Тож постійні спроби Кремля відвести від себе провину за загибель Пригожина та зганьбити його поки лише породжують зворотний ефект, констатують в ISW.
Колишні російські військові командири, які брали участь у початку повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році та були відсторонені, залишаються на периферійних посадах, які мають лише певний вплив у військовій чи оборонно-промисловій сферах. У російських Телеграм-каналах, зокрема прокремлівських, поширили пост про поточні посади замінених російських військових командувачів. Джерело стверджувало, що колишній командувач Західним військовим округом генерал-полковник Олександр Журавльов і колишній командувач Південним військовим округом генерал армії Олександр Дворніков зараз є радниками у науково-виробничому об’єднанні Високоточні комплекси (дочірня компанія Ростеха, основного державного оборонного конгломерату Росії) та в аерокосмічному концерні Алмаз-Антей (ще одне державне оборонне підприємство) відповідно. Джерело також стверджує, що Дворніков все ще перебуває в «армійських колах» і сподівається повернутися в армію. Колишній командувач Центральним військовим округом генерал-полковник Олександр Лапін, згідно з цими даними, зараз є начальником штабу Сухопутних військ РФ. А колишній командувач Східним військовим округом генерал-полковник Олександр Чайко служив у Сирії та в російському Генштабі після його звільнення з посади командувача СВО, однак його поточна посада невідома. Колишній держсекретар оборони Великої Британії Бен Воллес 1 жовтня заявив, що російське військове керівництво усунуло всіх командирів, які в лютому 2022 року відповідали за вторгнення основних російських підрозділів в Україну.